Wentylatory

 

Grawitacyjne wentylatory dachowe

Wentylator LPV

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wentylatorów dachowych

 

Czy trudno jest zamontować wentylator?

Wentylatory Flettner można zamontować w mniej niż 30 minut. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne dopasowanie nawiewnika, zapewniamy pełną instrukcję krok po kroku, a także dostępny jest film. W zestawie znajduje się przesłona, uszczelki i śruby mocujące. Do dachów dwuwarstwowych oferujemy adaptery ułatwiające montaż.

Czy mogę zamontować wentylator Flettner na daszku z włókna szklanego?

Tak, wentylator Flettner można zamontować na większości zadaszeń z włókna szklanego. Mamy Ważne jest, aby przed montażem sprawdzić sztywność wybranego miejsca.

 

Który model wentylatora Flettner wybrać?

W przypadku małych (w tym samochodów dostawczych) furgonetek lub pojazdów należy wybrać Flettner 2000 lub Flettner Slimline. W przypadku dużych pojazdów zalecany jest wentylator najbardziej wydajny TCX-2.

Flettner 2000, TCX-2 i Slimline LPV działają na tej samej zasadzie i dlatego doskonale nadają się do większości zastosowań. Flettner TCX-2™ wydobywa około dwukrotnie większą ilość powietrza przy dowolnej prędkości wiatru niż Flettner 2000 i dlatego jest zwykle preferowanym wyborem, gdy wymagana jest większa szybkość ekstrakcji. Flettner Slimline LPV ma nieco niższą wydajność ekstrakcji niż 2000 i jest naturalnym wyborem, gdy wymagana jest jednostka o dyskretnym wyglądzie.

W przypadku pojazdów z bagażnikami dachowymi lub wąskimi żebrami dachowymi zalecamy montaż wentylatora Slimline, ponieważ ma on tylko 58 mm wysokości i wymaga montażu na płaskiej powierzchni 70 mm.

W przypadku budynków lub innych zastosowań statycznych zalecamy TCX-2™ lub TCX-GE ze względu na ich potężne możliwości ekstrakcji powietrza.

 

Gdzie na dachu mojego samochodu najlepiej zamontować wywietrznik Flettner?

Wśród producentów pojazdów użytkowych istnieje rosnąca tendencja do stosowania cieńszej, lżejszej stali o wysokiej wytrzymałości na części nadwozia w celu obniżenia kosztów i poprawy zużycia paliwa. Aby zapewnić bezawaryjną pracę i uniknąć rezonansu dachu, zaleca się, aby:

  • Przede wszystkim wybrać najbardziej odpowiedni wentylator do swojego pojazdu/zastosowania.
  • Wentylator Flettner powinien być montowany w najmocniejszej części dachu. Zazwyczaj odbywa się to w pobliżu rozpórki dachu i/lub tuż przed zakrzywieniem profilu metalowego w dół w kierunku kanału odwadniającego lub narożnika
  • Wentylator Flettner powinien być montowany z tyłu pojazdu
  • Wywietrznika Flettner nie należy montować centralnie na niepodpartej stalowej sekcji dachu

Czy wentylator Flettner nadal będzie wyciągał powietrze, gdy mój pojazd jest nieruchomy?

Tak, pod warunkiem, że wieje lekki wiatr przekraczający 8-16 km na godzinę, wentylator będzie nadal się obracał, a tym samym wyciągał powietrze.

Mój pojazd ma żebrowany dach, czy nadal mogę zamontować Flettner?

Tak, w większości przypadków jest to możliwe bez dodatkowej adaptacji. Wentylatory należy montować na płaskiej części dachu. Zarówno w przypadku TCX-2, jak i Flettner 2000, podstawę wentylatora należy umieścić w płaskim zagłębieniu pomiędzy żebrami. W przypadku Flettner 2000 i Flettner TCX-2™ ze standardową opcją podstawy odległość między żebrami musi wynosić co najmniej 145 mm. Flettner TCX-2™ jest również dostępny z opcją wąskiej podstawy, dzięki czemu można go zamontować na dachach, w których odstęp między żebrami wynosi zaledwie 108 mm.

W przypadku Flettner Slimline LPV podstawę wentylatora należy umieścić na szczycie żebra na podniesionej części dachu. Slimline powinien być umieszczony na płaskiej powierzchni o szerokości co najmniej 70 mm.

 

Mój pojazd ma bagażnik dachowy, czy nadal mogę zamontować Flettner?

TAk! Flettner Slimline LPV ma tylko 58 mm wysokości i został specjalnie zaprojektowany, aby zmieścić się pod bagażnikami dachowymi. W rezultacie ten nowy produkt pozwala nadal korzystać ze wszystkich korzyści wynikających z zainstalowania wentylatora Flettner, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego wykorzystania bagażnika dachowego.

 

Mój pojazd jest wyposażony w klimatyzację – nie potrzebuję wentylatora czy też?

Klimatyzacja samochodowa to świetny wynalazek. Ma jednak pewne ograniczenia:

Wentylatory Flettner aktywnie i wydajnie usuwają zużyte powietrze z wnętrza pojazdu, zastępując je świeżym, czystszym powietrzem z zewnątrz. Systemy klimatyzacyjne nie usuwają potencjalnie niebezpiecznych oparów z pojazdu tak szybko i skutecznie, jak wentylatory obrotowe.

Działająca klimatyzacja pojazdu znacznie zwiększa zużycie paliwa. Wentylatory Flettner są w 100% przyjazne dla środowiska. Nie wykorzystują żadnego innego źródła energii niż wiatr. W związku z tym są coraz częściej wykorzystywane w rozwoju pojazdów elektrycznych i innych technologii niskoemisyjnych.

W bardziej umiarkowanych porach roku wentylatory Flettner mogą być opłacalnym zamiennikiem klimatyzacji. Żaluzje wentylacyjne Flettner można zamykać w pełni lata, gdy potrzebne są pełne efekty chłodniejszego powietrza.

Schłodzone powietrze wewnątrz pojazdu zmieszane z cieplejszym, wilgotnym powietrzem zewnętrznym lub odwrotnie może powodować silną kondensację, a w konsekwencji słabą widoczność, rozwój pleśni i zapach stęchlizny. Pojazdy na początku dnia pracy i autobusy często zatrzymujące się mogą być podatne na ten efekt. Dopasowanie wentylatorów Flettner może złagodzić ten problem.

Ponadto, ryzykując stwierdzenie oczywiste, klimatyzacja nie będzie miała wpływu na bardzo wysokie temperatury, które mogą występować w przestrzeni ładunkowej furgonetki wyposażonej w solidną przegrodę. Tylko wentylator rozproszy to ciepło i usunie wszelkie szkodliwe opary. Klimatyzacja stosowana w pojazdach do transportu zwierząt może wysuszać powietrze, co może powodować dodatkowy stres u zwierząt, o ile nie jest dokładnie monitorowane.

 

Mój pojazd ma wewnętrzną wyściółkę, czy nadal mogę zamontować Flettner?

Tak, dostarczamy adaptery, które zostały zaprojektowane w celu wypełnienia luki pomiędzy zewnętrzną powierzchnią pojazdu a wewnętrzną okładziną. Każdy dach o grubości powyżej 9 mm będzie wymagał adaptera.

 

Czy w moim pojeździe mogę zamontować więcej niż jeden wentylator Flettner?

Tak, wiele osób montuje dwa lub więcej wentylatorów w swoich pojazdach tam, gdzie wymagana jest dodatkowa wentylacja, na przykład w pojazdach do przewozu zwierząt.

W przypadku montażu więcej niż jednego wentylatora zalecamy montaż obu wentylatorów na mocnej części dachu, w miarę możliwości na przeciwległych końcach pojazdu, aby zmaksymalizować wyciąg powietrza do wszystkich obszarów.

 

Czy mogę wymienić jeden model wentylatora na inny?

Tak, w niektórych przypadkach jest to możliwe. Poniżej są możliwe kombinacje:

Flettner Slimline można zamienić na TCX-2 lub Flettner 2000 – będzie to wymagało powiększenia otworu stworzonego dla Slimline do większego, aby pomieścić mocniejsze wentylatory.

Flettner TCX-2 można zamienić na Flettner 2000 przy użyciu istniejącego otworu

* Zamiana Flettner 2000 lub TCX-2 na Slimline nie będzie możliwa. Również zamiana Flettner 2000 na TCX-2 nie zadziała bez modyfikacji.

 

W jaki sposób wentylator Flettner zapobiega wnikaniu wody lub kurzu?

Produkty Flettner są starannie zaprojektowane z wewnętrznym pierścieniem ochronnym, aby zapobiec przedostawaniu się deszczu lub kurzu do pojazdu lub budynku, w którym są zamontowane. Ponadto w podstawę każdego wentylatora wbudowano uszczelkę neoprenową, która zapobiega przeciekaniu wody.

 

Ile hałasu wytwarzają wentylatory Flettner?

Wentylatory Flettner są zaprojektowane tak, aby zminimalizować generowanie hałasu mechanicznego. Gładkie łożyska o niskim tarciu i trzpień ze stali nierdzewnej zapewniają ciche obroty, a napędzana wiatrem praca eliminuje potrzebę stosowania silników elektrycznych. To sprawia, że wentylatory Flettner są jednymi z najcichszych dostępnych wentylatorów „aktywnych”. Przy dużych prędkościach wiatru wyciąg powietrza jest słyszalny, dlatego zaleca się, aby wentylatory były montowane z tyłu pojazdu, a nie bezpośrednio nad głową kierującego pojazdem.

Flettner TCX-2™ jest bardzo mocny i dlatego nie zaleca się montowania tego modelu w mniejszych samochodach dostawczych, ponieważ siła tych wentylatorów może w pewnych okolicznościach wywołać wibracje bębnowe na panelach dachowych.

 

Czy samochód z zamontowanym wentylatorem Flettnera może być myty w myjni samochodowej?

Tak. Przy prawidłowej instalacji wentylatory Flettner są całkowicie wodoszczelne i można je myć do myjni samochodowej. Nie zalecamy jednak bezpośredniego spryskiwania wentylatora myjką ciśnieniową.

 

Czy można zamontować wentylator Flettner z boku?

Odradzamy montowanie wentylatora Flettner z boku. Nasze wentylatory są w pełni wodoodporne, gdy są zamontowane poziomo, jednak po zamontowaniu na bocznej ścianie pojazdu nie możemy zagwarantować, że nie do środka nie będzie dostawała się woda. Również łożyska mogą nie działać tak skutecznie, jeśli wentylator jest zamontowany z boku.

 

Czy mogę zamknąć wentylator Flettner, gdy wentylacja nie jest wymagana?

Tak. Wszystkie nasze nawiewniki posiadają żaluzje po wewnętrznej stronie, dzięki czemu w razie potrzeby można zamknąć wentylację.

 

Jaki uszczelniacz jest zalecany do montażu?

Dowolny wodoodporny uszczelniacz wysokiej jakości.

Polecane produkty

Wentylator dachowy samochodowy 2000 Czarny

Wentylator dachowy samochodowy 2000 Czarny

Wentylator dachowy do samochodów dostawczych, furgonetek i ciężarówek.
Wentylator dachowy samochodowy TCX-2 Biały

Wentylator dachowy samochodowy TCX-2 Biały

Wentylator dachowy do samochodów dostawczych, furgonetek i ciężarówek
Wentylator dachowy samochodowy LPV

Wentylator dachowy samochodowy LPV

Najniższy wentylator dachowy na świecie